Личаківський цвинтар – один з найунікальніших комплексів серед історико художніх памяток Львова, одне з найцінніших в Європі зібрань високомистецьких некропольних скульптур.
Це справжній музей під відкритим небом, по красоті, який зрівнюють лише з французьким Пер-Лашез.
Засноване в 1768 р., Личаківське кладовище налічує біля 300 тис. поховань, понад 2 тис. гробівців і 500 скульптур. Багато з них створили майстри світового значення: Гартман Вітвер, Антоній Шимзер, Парис Філіппі, Ойтеле, Юліан Маяковський та Тадеуш Баронч.
Незвичайне розташування, велика кількість зелені, талант садівників і пам’ятники високої художньої вартості перетворили Личаківське кладовище в історико-культурний заповідник.
Та найбільше прославилось воно завдяки відомим людям, які похоронені тут: Іван Франко, Соломія Крушельницька, Володимир Івасюк, Станіслав Людкевич, Кос-Анатольський, Габріеля Запольська, Іван Крип’якевич, Кароль Шайноха, Стефан Банах та інші.
Під час екскурсії Ви оглянете найцікавіші пам’ятники та почуєте історії життя відомих людей. Нікого не залишать байдужим такі скульптури, як * Мадонна, що плаче* , яку знімали у фільмі * Помилка Оноре де Бальзака, * Спляча красуня*, * Діва на кулі* тощо…
У чисельних пам’ятниках відобразились стилі 17 – 20 ст. В них віддзеркалилась хода історії Галичини, з її битвами, національними змаганнями, темними і світлими сторінками.
Найвищий пагорб займає цвинтар учасників Січневого повстання ( 1794 ) під проводом Костюшка. Також Ви побачите Польський Військовий Меморіал і поруч Український Військовий Меморіал, де поховані стрільці та старшини УГА.
Під кожним нагробком – світова історія. А кладовища – це не прах минулого, а вічне живе коріння майбутнього.
Цвинтарна брама відділяє буття від небуття, та недарма ж Кліо – муза історії, є дочкою Мнемозіни – богині памяті. Память – історична, історія незабутня, і тут вона постає перед нами в своїй вічній плинності.